Mottem tegorocznej, trzeciej edycji konkursu „Język polski traktuję poważnie!” była myśl  patronki szkoły M. Skłodowskiej- Curie „ Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Chęć zmierzenia się z trudną materią i zawiłościami  języka polskiego zgłosiły 24 –dwuosobowe zespoły z 9 szkół z terenu dwóch powiatów/gostynińskiego i kutnowskiego/ i dwóch województw/ mazowieckiego i łódzkiego:

Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Sannikach,

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Łaniętach,

Szkoła Podstawowa w Lucieniu,

Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Sokołowie,

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Białotarsku,

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie,

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie,

Gostynińskie Centrum Edukacyjne,

Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie.

Zmagania obejmowały siedem zadań o różnym stopniu trudności dla trzech grup wiekowych. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zasad  poprawności  językowej, ortograficznej, interpunkcyjnej. Dodatkowym zadaniem punktowanym  było wcześniejsze wykonanie plakatu promującego czytelnictwo pod hasłem „Czytanie to nie hobby, to styl życia”.

Laureatami zostali:

Szkoły Podstawowe. Klasy IV-VI

I miejsce – Roksana Rękawiecka, Agata Brzezowska Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie;

II miejsce - Oliwia Kacerka, Karolina Szulczewska Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie;

III miejsce – Julia Dembowska, Julia Polichnowska Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Sokołowie;

Szkoły Podstawowe. Klasy VII-VIII, Gimnazja klasy III.

I miejsce – Marta Balcerzak, Karolina Rędzikowska Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Białotarsku ;

II miejsce-Daria Woźniak, Julian Trusiński Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie;

III miejsce – Gabriela Trojanowska, Zuzanna Przybyszewska Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie;

Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce ex aequo – Wiktoria Serwach, Angelika Gajewska Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie

Aleksandra Korytkowska, Dominika Kowalska Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie

II miejsce – Dominika Rydz, Zuzanna Robacka Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie

III miejsce – Klaudia Berlińska, Anna Gontarek Gostynińskie Centrum Edukacyjne

Podsumowaniem  wydarzenia niech będą słowa jednego z uczniów, który wyraził troskę o przyszłość języka polskiego.

„Słowo – drogą.

Słowo – istną potęgą.

Lecz niechlubną zasługą jest ludzi,

Kalać go tworem, co plami i brudzi.

Kultura słowa… zraniona.

Wulgarne zwroty, przykre wyrazy

Dla ojczystej mowy – bat wymierzający razy.

Język … umrze?

Człowieku! Słowa piękne i żywe przez wieki

Zginą naszej pozbawione opieki.”

Poziom wiedzy, zaangażowanie i ostateczne wyniki uczestników konkursu świadczą niezbicie, że dzięki takim osobom - dbającym o poprawność, język polski przetrwa wieki. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że spotkamy  się w kolejnej odsłonie konkursu w 2020 roku .

M.J