3 marca 2017 roku nastąpiło w naszej szkole rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Dokonaniach Naukowych Marii Skłodowskiej-Curie. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 57 uczestników z 12 szkół, przystąpiło 54 z 11 placówek. Gościliśmy uczniów z gimnazjów gostynińskich,z Łącka, Sannik, Gąbina, Solca, Emilianowa, Lucienia oraz miejscowych szkół ponadgimnazjalnych.

150. rocznica urodzin noblistki stała się wyjątkową okazją, by młodym przybliżyć postać niezwykłej Polki -żony,matki, naukowca, dla której "Nauka leży u postaw wszelkiego postępu...", i która mimo sukcesów i zaszczytów, pozostała "...z wszystkich ludzi na świecie- jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem." (Albert Einstein)

Konkurs składał się z dwóch etapów następujących kolejno po sobie. W etapie pierwszym 18 drużyn rozwiązywało 20. minutowy test obejmujący treści fizyczno-chemiczne, zakończony dogrywką. W etapie drugim, trzy najlepsze zespoły, złożone z trzech zawodników, udzielały ustnych odpowiedzi na wylosowane przez siebie pytania, poszerzone o biografię uczonej. Po dogrywkach i pytaniach dodatkowych z kategorii "kto pierwszy poprawnie odpowie", jury w składzie: Pani Dyrektor Izabela Sieradzka, Pani Beata Leonarcik i Pan Janusz Latoszek, wyłoniło zwycięzców:

• Miejsce I -   Drużyna 1 z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w składzie: Kamil Lachowicz, Mateusz Sierski, Adrian Zalewski
  • Miejsce II -  Drużyna 2 z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w składzie: Julia Twierdzińska, Barbara Michalak, Mateusz
  • Miejsce III - Drużyna z Gimnazjum nr 2 im. Polskich Noblistów w Gostyninie w składzie: Wiktor Wasielewski, Daniel Wujkowski, Mikołaj Rowiński

Wszystkie drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy - dyplomy i nagrody rzeczowe. Podziękowania za przygotowanie merytoryczne młodzieży otrzymali również opiekunowie. Wiedza, którą przekazali swoim podopiecznym zaowocowała wysokim poziomem konkursu.

Maria Skłodowska-Curie powiedziała o sobie: "Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym". O uczestnikach konkursu z dumą możemy powiedzieć - jesteście z tych, dla których nauka jest czymś bardzo pięknym, jest świadomą inwestycją w siebie, w swoją przyszłość.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na następną edycję konkursu.