„Konstytucja przede wszystkim….” – pod takim hasłem 15.11.2019 r. odbyła się w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie uroczystość poświęcona setnej rocznicy polskiego konstytucjonalizmu. Połączona była z powiatowymi obchodami Święta Niepodległości. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: były Marszałek Sejmu Józef Zych, dwukrotny Premier RP  Waldemar Pawlak oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Samorząd Powiatu Gostynińskiego reprezentowali: Starosta Gostyniński Arkadiusz Boruszewski, Wicestarosta Maria Wróblewska oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Gostynińskiego Katarzyna Osowicz- Szewczyk.

Marszałek Józef Zych przedstawił historię powstania obecnej konstytucji RP. Pokazał zebranym jeden z egzemplarzy konstytucji z 1997 roku. Mówił z wielkim zaangażowaniem i pasją o wkładzie PSL-u w polski konstytucjonalizm. Zwrócił uwagę uczestników spotkania na rolę tradycyjnej rodziny we współczesnych czasach. Głos zabrali później Adam Struzik i Waldemar Pawlak. Podkreślali oni rolę wolności obywatelskiej i przestrzegania zapisów konstytucji.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych zaprezentowali własne interpretacje losowo wybranych artykułów Konstytucji RP. Gostynińskie Centrum Edukacyjne wyświetliło trzy filmy, w których wystąpili uczniowie szkoły. Prezentowali kwestie narodowościowe, związane z ochroną życia człowieka. Natomiast Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami Dwujęzycznymi z Gostynina zaprezentowało scenkę wprost z sali sądowej. Mieliśmy okazję przyjrzeć się rozprawie, podczas której oskarżonemu przysługiwało prawo do sprawiedliwego procesu, a sąd rozpatrzył sprawę rzetelnie, z zachowaniem wszelkich procedur. Jako ostatni zaprezentował się Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie. Uczniowie naszej szkoły przedstawili scenkę związaną z przekraczaniem granicy w czasach PRL-u i obecnie. Zwrócili uwagę na wolność przemieszczania się każdego obywatela na terenie Polski i poza nią. Można było zauważyć, jak to się zmieniło na przestrzeni czasu. Uczniowie szkół Powiatu Gostynińskiego podeszli bardzo profesjonalnie do swojego zadania. Ich wysiłek został zauważony i doceniony przez zaproszonych gości.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto II Gostyniński Turniej Historyczny organizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyninie. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Starostwo Powiatowe w Gostyninie. W tym roku tematem przewodnim konkursu były polskie konstytucje. Z naszej szkoły najlepiej zaprezentowała się Sylwia Gajewska z klasy I EF technikum ekonomicznego, otrzymując wyróżnienie w kategorii szkół ponadpodstawowych.  Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów.