W dniu 22 listopada 2021 roku uczniowie klas 1kl i 2k technikum Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem wycieczki było kształtowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu, a także budowanie w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści.

Przekroczenie bram Muzeum, zwiedzanie nazistowskiego obozu koncentracyjnego, obozu terroru i zagłady było cenną lekcją historii oraz osobistym doświadczeniem zmuszającym do refleksji i odpowiedzi na wiele trudnych, bolesnych pytań o naturę ludzką.

Musimy pamiętać, że „to ludzie ludziom zgotowali ten los” i nie dopuścić, by kiedykolwiek podobne okrucieństwo się powtórzyło. Kultywowanie pamięci o strasznych zbrodniach, których tam dokonano jest naszym moralnym obowiązkiem.